به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجةالاسلام سیدمجتبی ملکی صبح امروز در دوازدهمین نشست سالانه ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش که در مجتمع فرهنگی رفاهی نیایش مشهد برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین اقدامی که توسط ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در طول یک سال گذشته انجام گرفت و امروز می تواند به عنوان راهگشای آینده باشد، پرداختن به اسناد بالادستی آموزش و پرورش بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کاملا اجرایی شود و امروز هر 6 زیرنظام سند تحول آموزش و پرورش تصویب شده و در واقع نقشه راه آینده آموزش و پرورش برای تحقق تعلیم و تربیت ایرانی و اسلامی اکنون در اختیار است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بر اساس این 6زیرنظام مجموعه‌ای از 148 راهکار و 332 برنامه تصویب شده که 55 برنامه آن مربوط به همکاری آموزش و پرورش با حوزه‌های علمیه است بنابراین اکنون در سند بالادستی آموزش و پرورش درمورد راهبری و مدیریت، برنامه درسی، تجهیزات و فناوری، تربیت معلم و غیره 55برنامه برای همکاری دیده و تصویب شده که فرصت و بستر مناسبی است.

ملکی با بیان اینکه در سال گذشته 5 کارگروه موضوعاتی که مورد نیاز کمیته‌های همکاری حوزه و آموزش و پرورش بود مورد بررسی قرار دادند، گفت: این کارگروه‌ها مصوباتی داشتند که از تعداد 35مصوبه 17مصوبه به طور قطعی اجرای شده،14 مصوبه درحال اجرا و تنها 4مصوبه بلاتکلیف است همچنین حمایت‌ها و پشتیبانی مالی خوبی ازبرنامه‌های ستاد همکاری توسط وزارت آموزش وپرورش و مدیریت حوزه‌های کشور انجام شده به طوری که 63 میلیارد ریال در طی 3مرحله به استان‌ها برای اجرای برنامه‌ها از طرف وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات ارزشمند در این عرصه برنامه‌محور شدن همکاری‌ها است و امسال برای سومین سال به عنوان ستاد همکاری عقد توافقنامه با استان‌ها داشتیم و شاهد انجام تعهدات استان‌ها باتوجه به ظرفیت‌ها و امکانات بوده‌ایم که بخش عمده‌ای از آن به طرح روحانی مستقر باعنوان طرح امین مربوط است که در این راستا در 3 هزار و 281 مدرسه در سال 96-95 در سطح کشور روحانی مستقر حضور داشت اما در سال تحصیلی جاری با توافقنامه با استان‌ها 35 هزار و 522 مدرسه از این نعمت برخوردار هستند.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دیدار با علما، نشست‌های تخصصی، طرح‌های پژوهشی آشنایی دانش‌آموزان با نظام آموزشی حوزه از دیگر برنامه‌های است، به طوری که بازدید دانش آموزان از حوزه علمیه از 259 هزار نفر در سطح کشور امسال به 326 هزار نفر می‌رسد.

ملکی با اشاره به طرح نظام وظیفه طلاب در آموزش و پرورش گفت: با موافقت مقام معظم رهبری امسال سهمیه 500 نفری برای این امر در نظر گرفته شد که جذب کامل شده‌اند. در سال اول این طرح کمتر از 40 نفر اما در سال دوم 338 نفر و در سال جاری جذب کامل 500 سهمیه را داشتیم و حتی استان‌ها تقاضای سهمیه بیشتر دارند که امیدواریم بتوانیم به هزار نفر سهمیه افزایش داد.

وی با اشاره به اهمیت توانمندسازی طلاب شاغل در آموزش و پرورش افزود: ما بالغ بر 3200نفر روحانی شاغل در آموزش و پرورش داریم که سالیان سال از ظرفیت‌های آنان استفاده لازم نمی‌شد و به لطف خدا دو هزار و 797 نفر پیش‌بینی شده که دوره‌های آموزشی انجام شود علاوه بر آن دوره‌های آموزشی برای سرباز طلبه‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به‌منظور پاسخ به مطالبه گسترده و استقبال دانش‌آموزان، مدیران، مربیان و اولیا از حضور و فعالیت اثربخش روحانیون در مدارس، آیین‌نامه اجرایی« شیوه‌نامه تأمین و استقرار  روحانی در مدارس  و مراکز آموزشی و تربیتی"  به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ شد.

این شیوه‌نامه بر اساس تفاهم‌نامه‌های همکاری بین آموزش‌وپرورش و حوزه علمیه است و ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها باید با تشکیل کارگروه‌ها و نشست‌هایی ضمن تبیین و تشریح ابعاد مختلف طرح، تدابیر لازم را برای اجرای آن اتخاذ کنند.