به گزارش خبرگزاری تسنیم از گنبدکاووس، هوشنگ سردار بنده صبح امروز در همایش کشوری مدیران هنرستان‌های کشاورزی کشور در باشگاه فرهنگیان این شهرستان اظهار داشت: 5 رشته امور زراعی، امور باغی، مکانیزاسیون کشاورزی، صنایع غذایی و امور دام در حال حاضر در شاخه فنی و حرفه‌ای برای تحصیل دانش‌آموزان کشور در نظر گرفته شده است.

وی افزود: جذب دانش‌آموزان از 2 درصد به 4 درصد ارتقاء یافته و در صورت بسترسازی می‌توان این زمینه را برای افزایش تا 10 درصد پیش‌بینی کرد.

کارشناس مسئول آموزش کشاورزی دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش کشور بیان داشت: در کنار وزارت آموزش و پرورش،جهاد کشاورزی نیز ظرفیتی مانند هنرستان‌های کشاورزی برای تربیت هنرجویان دارد که باید این دو وزارت خانه در کنار هم قرار گرفته و ظرفیت و بستر موجود را برای جذب بیشتر افزایش دهند.

وی ادامه داد: جلسات متعددی برای اهرم های تشویقی در جذب هنرجویان و دانش‌آموزان با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده و در نظر داریم با بسته‌های تشویقی و حمایتی مانند پرداخت تسهیلات به فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی،پرداخت وام اشتغال در بخش کشاورزی و غیره برای دانش آموزان در نظر بگیریم تا نگاه دانشآموزان به این رشته مثبت شود.

سردار بنده گفت: با توجه به اینکه کشاورزی ایران در حال پیرشدن است و بیشتر زارعین و کشاورزان ما بی‌سواد و کم‌سواد هستند باید بتوانیم با روش‌های مختلف میزان جذب دانش آموزان را در رشته کشاورزی افزایش دهیم.

وی یادآور شد: با توجه به تغییرات محتوایی آموزشی دوره متوسطه، محور برنامه‌ریزی ما براساس شایسته‌پروری بوده و دانش‌آموزان باید در ارزشیابی کتاب‌های درسی به میانگین مورد نظر شایستگی برسند تا مدرک لازم را دریافت کنند.

کارشناس مسئول آموزش کشاورزی دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش کشور ابراز کرد: در حال حاضر فعالیت های تحصیلی دانش‌آموزان در رشته های کشاورزی شاخه فنی و حرفه‌ای تا حدود 80 درصد به صورت عملی و 20 درصد بقیه نظری تدریس می‌شود.